Las Verduras
En el
mercado
Student Learning Outcome(s):
At the end of this lesson, I can:
YO PUEDO…
• Select the appropriate vocabulary to identify
vegetables in a Mexican Market Place.
• Select the appropriate structures to maintain a
conversation in a Mexican Market Place.
• Select the appropriate formula to determine
exchange rates in order to decide if an item is
cheap or expensive.
Student Learning Agenda
At the end of this lesson, students should be able
to:
• Identify vegetables at a Market Place
• Maintain a conversation using formulaic
language between a client and salesperson
at a Market Place
• Demonstrate understanding of
noun/adjective agreement and present tense
conjugations
• Convert pesos into US Dollars
HAZLO AHORA
DO IT NOW
Knowledge you should bring to class:
Students should come to class with the
ability to do long division without a
calculator. Demonstrate your ability to do
this by solving these problems:
144/12 =
350/12=
565/12=
Pre-Assessment of Today’s Lesson:
Imagine you are a salesperson at a Mexican
Market Place. What are you selling? How much does it
cost? Can you create a short conversation that you would
have with a client.
VAMOS A
REPASAR EL
VOCABULARIO
¿Cuál verdura te gusta comer?
Vamos a aprender el
vocabulario
importante para
mantener una
conversación en el
mercado
Las Personas en el Mercado
Yo soy el
vendedero.
*If I was a girl, I would be –
la vendedera.
Yo soy
el/la
cliente.
¿Cuál verdura quiere
comprar Ud.?
Which vegetable do you want to buy?
*Remember, I must be respectful to my cliente
and ask questions using the Usted form.
- Yo quiero comprar…
Con un/una compañero(a)…
With a partner take turns being the
vendedero and the cliente. Find out what
verduras the cliente wants to buy.
Cliente 1
Cliente 2
¿ Cuánto cuesta?
How much does…cost?
¿Cuánto cuesta el maíz?
¿Cuánta cuesta la lechuga?
¿Cuántos cuestan los
pepinos?
¿Cuántas cuestan las
papas?
*Remember that similar to an adjective, cuánto needs to agree (in number and in
gender) with the noun that it is describing.
*Another item to remember – COSTAR is an irregular verb. It has a stem-change. The
O changes to UE in all forms but nosotros and vosotros. It is important that verbs are
congjugated to match the subject. In this case, the subject is the vegetable. Use the
“él/ella” form for singular nouns and the “ellos/ellas” form for plural nouns.
CUESTA / CUESTAN
…COSTS
-El maíz cuesta treinta y seis
pesos.
-La lechuga cuesta veinte y cuatro
pesos.
-Los pepinos cuestan trescientos
pesos.
-Las papas cuestan doscientos
cuarenta y uno pesos.
EXCHANGE RATE
12 pesos mexicanos = $1.00
¡Ay, que
caro(a/os/as)!
How expensive!
¡Ay, que
barato(a/os/as)!
How cheap!
Con un/una compañero(a)…
With a partner take turns
being the vendedero
and the cliente. Find out
how much each (cada)
verdura costs. Finally,
using the exchange rate,
decide if each verdura is
expensive or cheap.
Verdura
Cuesta(n)
Cliente 1
144 pesos
Cliente 2
75 pesos
VAMOS A
PRACTICAR
Actividad # 1
In a Mercado Mexicano
Using your highest level of proficiency, try
maintaining a conversation between a client and a
salesperson in a Mexican Market Place. What
vegetables does the client want, how much do they
cost, and what are the clients thoughts about the
price?
Use the given rubric to assess the
conversation that you and your partner have.
Actividad Final
Turn and Talk
Can your partner…
• Identify 5 vegetables?
• Figure out how much
200
pesos is in US dollars?
• Tell that something is
cheap?
• Ask a question being
either the customer or
salesperson in a
Mexican Market Place?
La Tarea
• Study your vegetable
vocabulary
• Complete the
Worksheet – En el
mercado
Descargar

Las Verduras